درباره میدان تکسیم ، معروف ترین میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول به عنوان میدانی در قسمت اروپایی، یکی از نقاط توریستی و مهم شهر استانبول به شمار می آید. میدان تکسیم در قلب استانبول مدرن واقع شده است. ایستگاه های اتوبوس و مترو در محدوده  میدان تکسیم واقع شده است. میدان تکسیم مکانی است که اکثریت توریستها حتی برای یکبار هم که شده برای بازدید از جاذبه های گردشگری اطراف میدان تکسیم از این میدان عبورکرده است.

برخی از گردشگران نیز برای اینکه دسترسی راحتی به تمام جاذبه های گردشگری استانبول داشته باشند و بتوانند از مترو و وسایل نقلیه عمومی برای عبور و مرور استفاده کنند برای اقامت هتل هایی از جمله …. در پیرامون میدان تکسیم رزرو می کنند.

میدان تکسیم استانبول یکی از مهم ترین و توریستی ترین بخش شهر استانبول است که روزانه هزاران نفر از آن بازدید می کنند. در واقع مرکزیت تکسیم سبب شده تا گردشگران از این منطقه و میدان تکسیم، استقبال خوبی داشته باشند. در اطراف میدان تکسیم استانبول فروشگاه ها، هتل ها، رستوران ها، کافه ها و گالری های هنری متعددی به چشم می خورد که بر جذابیت آن افزوده اند.  در یک سوی میدان تکسیم، ساختمان بزرگ مرکز فرهنگی آتاتورک قرار گرفته که امروزه کنسرت ها و برنامه های فرهنگی زیادی در سالن های این ساختمان به ویژه سالن مرکز فرهنگی آتاتورک برگزار می شود.
میدان تکسیم مکانی برای انجام مراسم سال نو، رژه و انواع نمایش ها می باشد .یکی از دیدنی های استانبول که مهمترین اثر تاریخی میدان تقسیم محسوب می گردد بنای یادبود جمهوریت است که درون خود میدان تکسیم واقع شده است. یک طرف این تندیس آتاتورک را در لباس سربازی و در حال رهبری نیروهای ترکیه نشان می‌دهد، و در سوی دیگر نیز آتاتورک را در قامت رهبر جمهوری نوی ترکیه به نمایش می گذارد.

 

یادبود جمهوریت استانبول

یادبود جمهوریت استانبول

 

یادبود جمهوریت میدان تکسیم استانبول

یادبود جمهوریت، یادمانی است برای پیدایش جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ که به دنبال جنگ استقلال به دست آمد. این یادمان به دست پیکرتراش نامدار ایتالیایی، پیئترو کانونیکا ساخته شده است و در سال ۱۹۲۸ رونمایی شد. این بنا در میدان تقسیم استانبول جای گرفته است. در نمای جلوی این یادمان، مصطفی کمال پاشا که در لباس فرم نظامی و در میان سربازان خود در روزهای جنگ جای گرفته است دیده می‌شود و در نمای پشت آن، آتاتورک با لباس شخصی در کنار عصمت اینونو و فوضی پاشا نخست وزیر و وزیر دفاع جمهوری ترکیه و همراهان نزدیک وی و در میان سربازان و مردم دیده می شود.

مصطفی کمال پاشا میدان تقسیم استانبول

مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک به‌معنای پدر تُرکها نظامی و دولت‌مرد و بنیان‌گذار جمهوری ترکیه بود. وی استعداد شگرفی در امور نظامی داشت، چنان‌که در نبرد چناق‌ قلعه ۱۹۱۴ با شعار “Çanakkale geçilemez” یعنی «چناق‌قلعه غیرقابل عبور است»، با سپاهی کوچک در برابر تهاجم سنگین نیروهای دریاییِ کشورهای بریتانیا و فرانسه ایستادگی نمود و مانع تصرف و سقوط استانبول شد. در سال ۱۹۳۴ میلادی نام خانوادگی آتاتورک “Atatürk” به‌معنای «پدر ترکها» توسط مجلس ترکیه به وی اهدا گردید و از آن پس داشتن این نام خانوادگی برای هر فرد دیگری ممنوع اعلام شد.

شایعه تندیس رضا شاه در میدان تقسیم اسنتابول

در شبکه‌های اجتماعی پارسی‌زبان، شایعه‌ای فراگیر شده بود مبنی بر این که تندیس رضاشاه نیز در این یادبود قرار گرفته است. در حالی که ساخت این یادمان در سال ۱۹۲۸ به پایان رسیده، و رضا شاه در ۱۹۳۴ از ترکیه دیدار می‌کند که شش سال پس از رونمایی از این یادمان است.
در این یادمان هیچگاه نامی از رضا شاه برده نشده است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از تور استانبول ارزان کلیک فرمایید