مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه به  عنوان نماد تاریخی کشور ترکیه و شهر استانبول شناخته شده است.
مسجد ایاصوفیه که در منطقه سلطان احمد (مرکز شهر) استانبول قرار دارد، با قبه ها و مناره های بلندش، در تمام روزهای سال گردشگران و توریستها را به خود جذب می کند.

ایاصوفیه ۱۵۰۰ سال پیش کلیسای امپراطوری بیزانس بوده است. ۹۰۰سال بعد، با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شد. در زمان روی کار آمدن آتاتورک در ترکیه و اعلام رسمیت کشور جمهوری ترکیه به جای امپراتوری عثمانی، مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله ای پر فت و آمد و توریستی، در کنار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است.

رفتن به این مسجد بسیار راحت است چرا که این مسجد به سامانه حمل ونقل عمومی شهر دسترسی دارد. شبکه اتوبوس، مترو استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه تسهیل کرده اند.

 

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه

معماری ایا صوفیه چگونه است؟

۴ ستون بزرگ که شبیه به پای فیل است، ۴ طاق مسجد ایاصوفیه استانبول را‌ بالا نگاه داشته اند‌، و گنبد بزرگ ایاصوفیه بر روی‌ این ستون ها قرار داده شده اند‌‌. ۴۰ پنجره کنار هم درکناره های گنبد مسجد قرار دارند‌، که‌ نور خورشید از آن ‌ها به‌ درون بنای ایاصوفیه‌ مى‌تابد. عمق‌ گنبد ۱۸ متر، و ارتفاع آن  از سطح زمین ۵۶ متر است و قطر آن‌ ۳۳ متر‌ به همراه دو نیم گنبد است.

 

تور استانبول

تور استانبول زمینی, تور استانول زمینی نوروز 99, تور استانول نوروز 99

جهت کسب اطلاعات بیشتر از تور استانبول کلیک فرمایید

تور نجف

تور نجف

جهت کسب اطلاعات بیشتر از تور نجف کلیک فرمایید