مسجد سلطان احمد

مسجد امپراتوری سلطان احمد اول میباشد

به دلیل کاشی کاری داخلی مسجد که به رنگ آبی است، مسجد سلطان احمد را به نام مسجد ابی می شناسند. این مسجد نمونه ای عالی از مساجد فوق العاده ی امپراتوری عثمانی است. مسجد آبی در محل کاخ بزرگ بیزانس، در جنوب شرقی میدان اسب دوانی بنا شده است.

مسجد سلطان احمد دارای ۶ مناره و ۵ گنبد اصلی و ۸ گنبد فرعی که به شکل پله کانی باهم در ارتباطند به عنوان همتایی ارزشمند برای مسجد ایاصوفیه میباشد. ۴ عدد از مناره ها در گوشه های مسجد آبی قرار گرفته اند. هر کدام از این مناره های شیار دار و شبیه به مداد، سه بالکن ودر حالیکه ۲ مناره ی واقع در انتهای جلوخان تنها ۲ بالکن دارند

مهمترین عنصر فضای داخلی مسجد آبی، محراب آن است که با سنگ مرمر تراشیده شده است، دو ردیف سنگ نوشت در بالای آن قرار دارد. اطراف محراب را پنجره ها گرفته اند و دیوار های مجاور با کاشی های سرامیکی پوشانده شده اند. سمت راست محراب، منبری بسیار مزین قرار دارد که جمعه ها و روزهای مقدس هنگام نماز ظهر، امام در آن می ایستد و خطبه اش را ادا میکند. مسجد به گونه ای طراحی شده که حتی در شلوغ ترین روزها نیز همه قادر به دیدن امام و شنیدن صدای او باشند.

مسجد آبی

طراحی مسجد حاصل انباشته شدن دو قرن تجربه در ساخت و ساز مساجد عثمانی است. در این بنا برخی عناصر مسیحی بیزانسی مربوط به ایا صوفیه، با معماری سنتی اسلامی ترکیب شده اند و این مسجد آخرین مسجد بزرگ دوره ی کلاسیک محسوب می شود.

تور استانبول

تور استانبول زمینی, تور استانول زمینی نوروز 99, تور استانول نوروز 99

جهت کسب اطلاعات بیشتر از تور استانبول کلیک فرمایید

تور نجف

تور نجف

جهت کسب اطلاعات بیشتر از تور نجف کلیک فرمایید